Üniversiteye giren her öğrencinin farklı bir hayali vardır. Kimi iyi bir iş bulup para kazanmak, kimi ideallerini gerçekleştirmek, kimi insanlığa katkı sağlamak ister. Ostim Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi olarak bizler gençlerimizin hayallerine ortak olmak ve onları gerçekleştirmelerini sağlamak istiyoruz.

Üniversitemizde öğrencilerimiz birinci sınıfta diğer bölümlerle aldıkları ortak dersler ve farklı bölümlerden öğrencilerle birlikte yaptıkları özgün projeler sayesinde disiplinler arası çalışmayı öğrenmekte, üniversite çatısı ve kültürü altında kişisel, sosyal ve mesleki gelişim sağlayabilmektedirler. Danışman hocalarımız teorik ve uygulamalı derslerle öğrencilerin problem çözme ve yaratıcı olma becerilerini ortaya çıkartmaya çalışırken, üniversitemizin TEKNOPARK imkânları her türlü yenilikçi projeleri desteklemektedir. Bunların yanında teknoloji ve bilişim ağırlıklı eğitimimizle çağımızın ihtiyaç duyduğu nitelikte mezunlar vermeyi amaçlıyoruz.

Ayrıca, öğrencilerimiz birinci sınıftan son sınıfa kadar meslekleri ile ilgili firmalarda haftada bir gün, son dönemde ise haftanın her günü çalışarak iş deneyimi kazanmakta ve daha mezun olmadan geniş bir iş ağına sahip olabilmektedirler. Üniversitemizin konumu itibariyle öğrencilerimiz ülkemizin en büyük üretim alanlarından olan OSTİM’in tüm imkânlarından yararlanabilmektedirler. Bu sayede mesleğin gerektirdiği tüm bilgi, beceri ve süreç yönetimi ile donanmış mezunlar olarak iş hayatına atılacaklardır.

Fakültemizde bu sene eğitim öğretime başlayan İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ile Endüstriyel Tasarım Bölümlerimizde, dinamik, tecrübeli ve yenilikçi kadromuzla gençlerimizin içlerindeki yaratıcılığı ortaya çıkartırken, bilim ve sanatı birleştiren, güncel teknolojiyi ve dijital çağın gereklerini takip eden, sorgulayan, çevre bilinci olan, sorumluluk sahibi ve özgür düşünen bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Bu düşüncelerle ve hedeflerle sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

Prof. Dr. Mehmet Emin TUNA

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı